חקלאות

ענפי חקלאות
 

גידולי שדה

הפלחה הייתה מראשית הקיבוץ ענף מרכזי ומוביל וכללה בעיקר גידולי חורף. השטחים כללו אדמות בהר (סמוך לקיבוץ) ובעמק יזרעאל. כיום ענף גידולי השדה נמצא בעיבוד משותף עם הקיבוצים רמות מנשה ומגידו. החקלאים מנצלים את שטחי העמק וההר ומתמודדים עם בעיות בשימור הקרקע ועם התאמת הגידולים למחירי השוק בארץ ובעולם.רפת
הענף הוקם כבר בראשית הקיבוץ, והוא קיים לאורך כל השניים. כיום יש לנו רפת לחלב המייצרת למעלה משלושה מיליון ליטר חלב בשנה. התנובה הממוצעת לחולבת מגיעה לכ- 12,000 ליטר בשנה. הענף הוא מהמצטיינים באזור ומתבסס כמעט אך ורק על עובדים מהקיבוץ.לתמונות נוספות על הרפת לחצו על התמונה של מכון החליבה. צילם: שלמה מנדל

     

לול
בראשית הקיבוץ כלל הענף מגוון תחומים רחב, ובהם גידול עופות לבשר במצודות, גידול אפרוחים בקימרונים, גידול רבייה קלה (מטילות לביצים) ורבייה כבדה (מטילות לאפרוחי בשר). כמו כן הייתה מדגרה להדגרה ושיווק אפרוחים.
כיום יש לנו לול פטם לייצור בשר עוף. הענף מייצר בלולים אוטומטים ומודרניים קרוב ל- 2000 טון בשר עוף בשנה. עובדים בו שני חברים והוא חלק מהאינטגרציה של "מילואות". ההישגים המקצועיים של הענף נחשבים לטובים במיוחד.


מטעים
מטעי רמת השופט כוללים שלושה גידולים:
399 דונם אבוקדו
269 דונם שקדים
73 דונם זיתים
ס"ה 741 דונם מטע
צוות העובדים:
שחר שגיא - מנהל המטע
רפי קרן - אחראי על מטעי השקדים
כאמל חלבי - אחראי על מטעי הזיתים

ניעור השקדים והזיתים נעשה בעזרת קבלן עבודה.
בעונת קטיף האבוקדו הצוות מתוגבר ע"י 4 תאילנדים ובסוף העונה נשארים רק שניים.

מחזור כספי של הענף נע בסביבות 3 מיליון ש"ח והתמורה מכובדת למדי רוב השנים.

תוכניות לעתיד - חזון מטעי ההר מדבר על 1000 דונם אבוקדו והגידול מותנה בקבלת מים מושבים.
ישנן תוכניות מוכנות להולכת מים מושבים להר שמחכות לתקצוב ותקוותנו שהביצוע יהיה בקרוב.
במטע השקדים הונח קו מים חדש בעל קוטר גדול והדבר אמור לעלות את לחצי המים.
כאשר יתבצע תקצוב נוסף של מים מושבים נלך לתוכנית מגרה שהיא החלפת שטחים עם קיבוץ גלעד, דבר שיאפשר לנו לטעת עוד 250 דונם שקדים.
 

תמונות מצורפות להודעה זו: