חיים ביכובסקי

25/10/2018 - 20/09/1925

חיים ביכובסקי

חיים נולד בארגנטינה ב - 1925 לשרה (לבית טשרניחובסקי, בת דודתו של המשורר שאול טשרניחובסקי) ולירמיהו ביכובסקי. כשנפטר אביו, אמו האלמנה ושלושת הילדים (קלרה, רבקה, חיים ) פגשה באלמן יצחק פייגון ושני בנים (יהושע, גרגוריו), נישאה לו ויחד הולידו את רחל (תמר) בתם המשותפת.

בשנות נעוריו הבוגרות היה פעיל במפ"ם (השוה"צ) ושם גם פגש את מי שהייתה לאשתו יהודית (צ'יטה ) אדלר ז"ל (נפטרה ב- 1975), שהייתה בוגרת קונסרבטוריון למוזיקה ומורה לפסנתר בהכשרתה. הם נישאו בשנת 1950 והחליטו לעלות לישראל לקיבוץ רמת השופט עם כל הגרעין שלהם.

בשנת 1951 עלו ארצה כשיהודית נושאת ברחמה את בנה הבכור (יורם), ולאחריו נולדו גלעד (גיליטו), הגר וליאורה ז"ל.

אתם גם עלו יהושע וצילה פייגון ורבקה ביכובסקי ז"ל .

בשנת 1953 הצטרפו אליהם גם ההורים שרה ויצחק פייגון שבנו בקיבוץ על חשבונם את "בתי הסבתות" והשתלבו בחיי העבודה בקיבוץ: יצחק בהנה"ח ושרה במחסן הבגדים, שם עבדה עד גיל 94 בתיקוני בגדים.

עם עלייתו ארצה השתלב חיים בעבודה בדיר ולאחר מכן עבד במנסרה וב"בובה רמה". 

משחר נעוריו נמשך חיים לאמנות הפלסטית. במשך השנים למד ציור במכון "אבני" ובסדנאות אמן בעין הוד (שם גם נחשף לעולם הקרמיקה), ומאז הוא עוסק ביצירה.

חיים חבר בארגון הצירים והפסלים ויצירותיו פזורות בחדרי החברים, ברחבי הארץ אצל אנשים פרטיים, במוסדות ציבור (אפילו בבית הנשיא) וברחבי העולם  אצל רוכשים פרטיים.

בשנות הקיבוץ המוקדמות היה מעורב ביצירת תפאורות להצגות החוג הדרמטי וכן לקישוט חדה"א בחגים ובמסיבות כמו למשל, שטיחי הקיר שנארגו ע"י יוסף רביב ז"ל.

בשנת 1983 פגש את מי שהיא אשתו הנוכחית פנינה רפאלי (מרמות מנשה) אמם של אמיר, גלעד (ז"ל) ורמי, וכך קמה לה משפחה חדשה המונה היום שישה ילדים,  נכדים ונינים.