בנימין קרטס 

1/1/1982 - 1/1/1918
קרטס בנימין

נולד בבודפשט בשנת 1918 כבן יחיד למשפחה מתבוללת ובכל זאת עשה את דרכו לציונות. הוא למד באוניברסיטה בחו"ל ובגלל מגבלות שהוטלו על היהודים (ה"נומרוס קלאוזוס") נאלץ לנדוד מאוניברסיטה אחת לשנייה. הוא למד הנדסת חשמל אך מלה"ע השנייה קטעה את לימודיו.

את תקופת המלחמה הוא עבר תוך גילויי יוזמה בלתי רגילים וברח מ"מסע המוות" של הגרמנים. הוא הציל את חוה באחת התחנות הקשות ביותר. הצליח לברוח גם ממסע גירושים של הסובייטים שממנו לא חזר איש. הוא לחם על חייו ויכול לקשיים.

בשנת 1948 בנימין הצטרף לארגון "הבריחה" שאורגן ע"י תנועת השומר הצעיר. למרות היותו איש משפחה ואב לשלוש בנות הוא הסתכן ובמכוניתו הפרטית הציל לא מעט אנשים צעירים (חברי גבעת עוז). בדרך זו הוא גם עלה ארצה. בנימין בתקופה זו הינו איש שקט, בוטח בעצמו, שקול, חם לב אך גם קר מזג.

בשנת 1950 בנימין, חוה אשתו ושתי בנותיו, גבריאלה (גבי) ואסתר מגיעים לרמת השופט. בתו תמרה מנישואיו הראשונים נשארה בחו"ל. תקופה קצרה עבד בפלחה ותקופה ארוכה יותר בתור נהג משאית. מכאן התגייס לתפקידים מרכזיים בקיבוץ: מחסנאי מכולת, רכז קניות, גזבר וחבר מזכירות. דינמיות וחריצות ציינו אותו לאורך כל דרכו. בנם של חוה ובנימין גדעון נולד בארץ ברמת השופט.  בנימין נפטר בשנת 1982