מנחם בינוביץ 

1/1/1989 - 1/1/1914

מנחם בנוביץ'  ז"ל נולד בשנת 1914 בבודפשט למשפחה שבה היה השני מבין שבעה ילדים. אביו אברהם היה גבאי של בית כנסת לא הרחק מנהר הדנובה. האם רבקה הייתה עקרת בית. מצד האבא היה זה בית דתי-מסורתי, ומצד האם בית ליברלי שפתוח לתרבות ואמנות אירופה: ספרות, מוסיקה ותיאטרון שהמשיכו ללוות את מנחם כל ימיו.  מנחם היה הראשון מבני המשפחה שהצטרף לתנועת השומר הצעיר, והתלהבותו מגילוי הציונות שינתה את חיי המשפחה מן היסוד. מנחם לחם בעקשנות על דעותיו ועל רעיון העלייה לארץ וסחף איתו את אחיו הצעירים, דבר אשר הביא בסופו לעלייתם ארצה של כולם, חוץ מאח אחד שנהרג כחייל במלחמת העולם.

      בהיותו בן 22 ולאחר שעבר הכשרה חקלאית עלה לארץ והצטרף לגרעין ההתיישבות ברחובות. שם למד את עבודת המטעים שבה החזיק כל שנותיו. ליד הבית, שהיה אז הצפוני ביתר בקיבוץ, משקיף על "חלון העמק", הייתה הגינה הגדולה והמטופחת ביותר. שם היה מוצב המיכל למדידת כמויות הגשם.

את שושנה הכיר מנחם בקיבוץ בית-זרע בו שהה במסגרת פלוגת עבודה שבאה לסייע לקיבוץ. עם הקמת רמת השופט היה בין מקימי ענף המטעים. במלחמת השחרור שירת כנוטר. בשנות ה-60 היה בין מקימי הפרדס האזורי בעמק, כשהוא מרכז את החלק המקצועי של נטיעות חדשות, הרכבות זנים חדשים ועוד. בעמל רב רכש את השפה האנגלית על מנת שיוכל לקרוא ספרות מקצועית שנכתבה בארה"ב. היה פעיל בוועדת המשק. היה ידוע בין כל מי שהכירו כחובב מוסיקה קלאסית וידען גדול בתחום. יצירות אהובות נהג לשרוק.

יוזכרו אביו, אברהם שניספה בגטו בלתי ידוע ב-1944, ואמו רבקה שנפטרה ממחלה ב-1943.

למנחם ושושנה שלושה ילדים: אלישע, עמרם, ורענן, נכדים ונינים.

מנחם נפטר  ב-10.12.1989.  

בנו עמרם נפטר בגיל בפתאומיות בשנת 1999.